2020. január 21-én hétfőn Ágnes névnapon az elmúlt héten elmaradt Veronika> Loránd, Lóránt>Antal>Piroska>
a "FészekIrodalmi és Művészeti Csoport”
– az „adminisztrátor és moderátor” funkciót betöltők nevében
(Bartha Ilona; Bosnyákné Harpauer Márta; Csuka Magdi;
Szathmáry Olga Ottilia; Szép Joli)
szeretettel köszöntöm megkésve -rövid ismertetővel, időrendi sorrendben- fenti nevű ismerőseinket, barátainkat, s a szülinaposokat.
Szerkesztő: Szathmáry Olga Ottilia
![network.hu](http://pctrs.network.hu/clubblogpicture/6/1/1/_/611917_9831083611917_big.jpg)
1.) 5.) Január 21-én Ágnes köszön be, amikor a lányok megálmodhatják jövendőbelijüket. Az Ágnes név eredetéről: görög eredetű, a hagnósz (régebbi alakban hagiosz) szóból származik. Korábbi magyarázatok szerint a latin agnus („bárány”) szóból ered. A latinba H nélkül került át, Agnes alakban írták, amit a középkorban Magyarországon Ágnesnek ejtettek.
Jelentése: szent, tiszta, szemérmes, érintetlen, szűzies, tartózkodó.
Egy ima ami nagyon megtetszett nekem: „…Mindenható, örökkévaló Isten, aki a gyöngéket választod ki a világból, hogy az erőseket megszégyenítsed, engedd jóságosan, hogy akik szűz vértanúd, Szent Ágnes ünnepét üljük, mindig érezzük, hogy Nálad oltalmába vesz minket! Ámen!”
Római Szent Ágnes a szüzesség, a kertészek, a leányok, a jegyespárok, a nemi erőszak áldozatainak és a szüzeknek a védőszentje.
- Élettörténetéről néhány adat…(Róma 290-293 – Róma, 305. január 21.) szűz és vértanú, a katolikus egyházak szentje. Tisztelete elterjedt az anglikán egyházban és a keleti ortodoxiábanés az evangélikus egyházban is. Egyike annak a hét nőnek, akik szerepelnek a szent szüzek sorában a római misekánonban.
- Történelmi hátterét ennek az időszaknak szerintem érdemes megismerni! Többnyire a nőkön, akik a keresztény egyház tanításait követték sokan fizettek életükkel... „A 303--305 közötti években az utolsó nagy üldözési hullám szakadt a Római Birodalom keresztényeire. Diocletianus császár úgy vélte, hogy restaurációs politikája keretében föl kell számolni a kereszténységet. Sokan nem állták ki a hitnek ezt a próbatételét, mások viszont megkapták az erősség ajándékát, hogy vérükkel tegyenek tanúságot hitük mellett.
- Amikor azután 313 után már nem háborgatták a keresztényeket, hamarosan összemosták ez elmúlt idők történéseit. A Konstantin császárt megelőző időket szinte teljesen az üldözések idejének tekintették; az első évszázadok keresztényei hősökké lettek. A vágyódással és bűntudattal vegyes csodálat a vértanúk tiszteletének fölvirágzásához vezetett. Ami egy-egy esetben hiteles és közismert volt, azt minden különösebb fontolgatás nélkül általánossá tették. Eleven vértanú-irodalom keletkezett, amelyben a költészet és a valóság sajátos törvényeket követett. Amit Szent Ágnesről tudunk, azt ezzel a háttérrel kell szemlélnünk.”
Névnapi szokások:
A január 21-i emléknaphoz fűződő egyházi szokás szerint a pápa ekkor szenteli meg azokat a bárányokat, amelyek a gyapjából készítik az új püspökök beiktatására a palliumokat, azaz a fehér vállszalagokat.
A népi időjóslásban azt tartották, hogyha Ágnes napja hideg, akkor a másnapi Vince biztosan enyhébb időt hoz.
Egy rábaközi faluban úgy mondták: Ha Ágnes hideg, engesztel Vince, had teljék a pince.
Más vidékeken az Ágnes-nap a férjjövendölés napja volt, de volt olyan település is, ahol az állapotos asszonyok sós vízben mosakodtak meg, hogy a gyerekük szép és egészséges legyen.
Az 1514 és 1519 között elkészült Cordines-;
az 1526 körül írt Érdy-kódex is foglalkozik Szent Ágnessel.
- a Debreceni kódex is tárgyalja a szűz történetét, a kódex betűhű átiratában csak Szent Ágota nevét találtuk meg – akinek története több ponton egyezik Ágnes történetével.
Arany János híres balladája az Ágnes asszony: forrás: http://www.visegradliterature.net/works/hu/Arany_J%C3%A1nos/%C3%81gnes_asszony
2.) Január 13-án Veronika névnappal kapcsolatban röviden. A görög eredetű Bereniké név latin alakváltozata- moldvai csángó alakjában Viron... Jelentése győzelmet hozó.
- Szent Veronika a védőszentek egyike. A Bibliához kapcsolódó egyik apokrif irat szerint egy Veronica nevű jeruzsálemi asszony egy kendőt nyújtott át Jézusnak a Golgotához vezető keresztúton, hogy megtörölje vele a vérző arcát... A legenda szerint, mikor azt visszakapta a kendőn megmaradt Jézus arcmása. (Il Sacro Monte di Varallo, La Nuova Gerusalemme, https://www.youtube.com/watch?time_continue=19&v=9rloa5XJRPk&feature=emb_logo)
- További védőszentek: Binascói Szent Verocina (1497) Milánóban élt, ágoston rendi szolgálótestvérként, valamint Giuliani Szent Veronica (1727) olasz kapucinus apáca.
3.) Január 15-én Lóránt név a germán eredetű Roland magyar alakváltozata. Jelentése: dicsőség. Híres Lórántok: Schuster Lóránt rockzenész és politikus, Dezső Lóránt csillagász, napfizikus, Roland Garros francia pilóta, hadnagy, aki elsőként repülte át a Földközi-tengert 1913. szeptember 23-án. Nevét viseli a Stade Roland Garros, ahol a párizsi salakpályás Grand Slam-teniszbajnokságot tartják
4.) Január 17-én Remete Szent Antalra, a „szerzetesség atyjára” emlékezünk liturgikus emléknapján. Az Antal latin eredetű férfinév. A név a római Antonius nemzetségnévből származik, amelynek eredeti jelentése ismeretlen. Női párja az Antónia.
- Szent Antalnak a keresztény hagyomány a legrégibb időtől fogva a „Nagy” megtisztelő jelzőt adta. Antalról nemcsak a legendák elbeszélései állnak rendelkezésünkre, hanem cáfolhatatlan, történelmi súlyú tanúbizonyságok is. Alexandriai Szent Atanáz érsek 365 táján keletkezett regénye ugyan inkább eposzteremtő szándékkal íródott, de a 4. század szerzetesi irodalmában megbízható tanúságtevőket találunk, különösen Pakhomioszt. Életéről többet olvashattok:
https://www.magyarkurir.hu/hirek/szent-antal-apat
5) Január 18-án a Piroskák ünnepelnek. A Piroska egyes források szerint a latin Prisca névből – melynek jelentése: régi, ősi, tiszteletreméltó – származik, ebből lett először Piriska, majd Piroska. Mások szerint a Piroska magyar eredetű női név. Feltételezik, hogy a név hangalakjának változásában a piros szónak is szerepe lehetett. Ezzel kapcsolatban: https://turul.info/szentek/szentpiroska sok érdekességet tudhattok meg.!!!
A katolikus egyház Piroskát ókeresztény vértanúnak tekinti. A Debreceni-kódex említi legendáját.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_Piroska;
Néhány hiedelem és hagyomány, mely Piroskához kötődik...
- Régen úgy tisztelték meg Piroska napját, hogy nem dolgoztatták se a lovat, se a marhát.
- Okulva a telek legzordabb időszakaiból, ezen a napon a földművesek nem fogták be a lovakat és a marhákat.
- A házasodni vágyó lányok ezen a napon piros kendőt kötöttek a nyakukba, jelezve, hogy még ebben az évben férjhez mennek.
-
Egy hiedelem szerint: “aki élete első szerelmes csókját ezen a napon kapja, szerelme soha el nem hagyja.”
A naphoz fűződő időjárási regula szerint: “ha Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy!”
Szerkesztő: Szathmáry Olga Ottilia
Források:
https://jelesnapok.oszk.hu/prod/unnep/szent_veronika;
https://www.youtube.com/watch?time_continue=19&v=9rloa5XJRPk&feature=emb_logo;
https://hu.wikipedia.org/wiki/Szent_Veronika;
https://wiki.startlap.hu/mikor-van-lorant-lorand-nevnap/;
https://www.magyarkurir.hu/hirek/szent-antal-apat; https://sokszinuvidek.24.hu/mozaik/2020/01/18/piroska-napja-fagyjelzo-piroska-nephagyomany/;
https://www.magyarkurir.hu/hirek/a-bekes-lelku-piroska-eirene-szent-laszlo-leanya;
:http://www.nyest.hu/hirek/a-szent-akinek-a-neve-is-szentet-jelent;https://archiv.katolikus.hu/szentek/0121.html;http://tutilapok.hu; http://www.visegradliterature.net/works/hu/Arany_J%C3%A1nos/%C3%81gnes_asszony; Wikipédia;http://tudasbazis.sulinet.hu;
Szerkesztette: Szathmáry Olga Ottilia
Ágnes Asszony balladáját Sinkovits Imre mondja el a VIDEO-n
https://youtu.be/rM5YJIgw8fY
Kapcsolódó hírek:
Szathmáry Olga Ottila - Fecskék tánca
Szathmáry Olga Ottila - Fecskék tánca
Szathmáry Olga Ottila - Fecskék tánca